Geri Beslemeler:Yazılar Yorumlar

Bulunduğunuz yer: Ana Sayfa » Alevi Bilgileri » Aleviler Şii midir?

Aleviler Şii midir?

Herkes biliyor ki şia arapça sözlük anlamında ‘Taraftar olma,takip etme’manasındadır.Bu kelime genellikle Ali ve EhliBeyti sevenler için kullanıldığı için zamanla sadece onları takip edenleri ifade eden ÖZEL BİR İSİM anlamına dönüşmüştür.Öyle ki günümüzde hangi İslam ülkesine gidilirse gidilsin;Hz.Ali ve çizgisine özel bir önem veren müslümanlar kendilerini ŞİA olarak ta tanıtırlar,adlandırırlar ve herkeste bunu böyle bilir.Ülkemizde ise bu kavram yerine ALEVİ kavramı daha çok kullanılmaktadır.Bunun temel sebebi ise Osmanlı belgelerinde Hz.Ali’nin soyundan gelenlere ALEVİ denilmesi ve zamanla da soyu ifade eden bu kelimenin Ali Taraftarlığını ifade edecek şekilde halk diline yerleşmesidir.Dikkat edilirse Hz.Ali’nin soyunu ifade eden SEYYİT kelimesi ile ALEVİ kelimesi anadoluda aynı anlama gelecek şekilde osmanlı secerelerinde kullanılmıştır.Zamanla da ALEVİ kelimesi Hz.Ali yanlısı,Taraftarı anlamına gelen ÖZEL BİR İSİM YA DA TANIMLAMA OLARAK HALK DİLİNE YERLEŞMİŞTİR.Yani anadoluda yaşayan ve Hz.Ali dostluğuna özel bir önem veren VE SÜNNİ OLMAYAN müslümanlar kendilerine Alevi demiş ve demektedirler.Anadolu dışında ise Hz.Ali dostluğu ŞİA,Şİİ olarak ifade edilmiş ve edilmektedir.O halde HER ALEVİ AYNI ZAMANDA Şİİ VEYA ŞİA’DIR DİYEBİLECEĞİMİZ GİBİ;HER Şİİ YADA ŞİA ‘DA ALEVİDİR DİYEBİLİRİZ.

Şia ya da Şii kavramı PEYGAMBERİMİZİN SAĞLIĞINDA DA Hz.Ali için kullanılıyordu.Peygamberimizin kendisi SAĞLIĞINDA Hz.Ali ve dostlarını ‘ŞİA,NACİ,KURTULUŞA ERENLER’ olarak adlandırmıştır.Bu konuda detaylı bilgi
isteyenler sitemizin Ayet ve Hadislerde Ehli Beyt bölümlerine bakabilirler.

Burada sadece yüzlercesinden bir kaynağı hatırlatacağız.Sünni müslümanlardan İbn-i Hacer,’SAVAİK’isimli eserinin 11.babında yine sünni fakih ve alimlerden olan hafız Cemaluddin Muhammed bin Yusuf-u Zerendi el-medine’den
naklettiği hadiste şöyle deniliyor:

‘İman edip salih amellerde bulunanlar ise,işte onlar da yaratılmış olanların en hayırlılarıdır.Rableri katında onların ödülleri,içinde ebedi kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan Adn cennetleridir.Allah onlardan razı olmuştur,kendileri de O’ndan razı(hoşnut ve memnun)kalmışlardır.’ Ayeti nazil olduğunda :Peygamberimiz ;Hz.Ali’ye şöyle buyurdular:‘YA ALİ ! SEN VE ŞİALARIN HAYR’UL –BERİYYE’SİNİZ(Yaratılmışların en hayırlıları)SEN VE SENİN ŞİALARIN,KIYAMET GÜNÜ ALLAH SİZDEN ,SİZ DE ALLAH’TAN RAZI OLDUĞUNUZ HALDE GELİRSİNİZ;DÜŞMANLARINIZ İSE GAZAPLI VR (Boyunlarına halkalar geçirildiğinden dolayı)BAŞLARI YUKARI KALKIK BİR HALDE GELİRLER.’Anadoluda yaşayan ve kaynaksız ve cahil bırakılmış ama buna rağmen Ali
dostluğunu her aşamada diliyle ifade eden Mazlum Alevileri Hz.Ali’den uzaklaştırıp sömürmek için ‘Siz şii değilsiniz,Siz Anadolu alevisisiniz’denilmektedir.Böyle söyleyenlerin amacı Alevileri Hz.Ali’den ayırmak,koparmak ve aleviliklerini Hz.Ali dışındaki bir temele oturtmaktır.Bunların oyunları bir tek şekilde bozulur.Bütün Aleviler aynı zamanda şii yada şia olduklarını ve bu kelimelerin Alevilikle aynı anlama geldiğini her ortamda açıkça haykırmalı ve Hz.Ali’nin bilgilerini bir an önce elde etmelidirler.


İçeriği paylaşabilirsiniz

 • Facebook
 • Twitter
 • Google
 • Google Reader
 • Live
 • MySpace
 • Print

Toplam 5 yorum bulunmaktadır

 1. 1
  amil diyor ki:

  benim kafama takılan alevi namaz kılmaz diye biliyorum .iran şia cısı ise namaz kılar.vebirde nasıl oluyorda peygamberin zamanında şia alevi varmış. anlayamadım valla . peygamber niye varki.biraz bu iş sallama gibi geldi bana.

 2. 2
  alevi diyor ki:

  Amil aleviler namaz kılar. Biz Hz Peygamber ve Ehlibeyitin yolundan gideriz insanlara bakarak aleviliği yorumlamak doğru olmaz. Sünni insanlara bakarak ta sünniliği yorumlamak doğru olmaz. İslamı yaşayan insanlar hangi mezhepten olursa olsun namaz kılar. Görüş olarak farklılıklar vardır. Türkiyemiz de bir ortalama alırsan namaz kılanların sayısı beş vakit namaz olarak değerlendirirsen %25 geçmez benim tahminim kısaca kalbinde Allah aşkı olan bu yola baş koyan kim olursa olsun kılar. Tekrarlıyorum insanlara bakarak alevlik yorumlanmaz.

 3. 3
  Faruk diyor ki:

  diyor ki: Ae7ılım natoya, seaeyrmye hizmetten başka bir şey değildir. Daha dfcn ROJ tvye baskın yapıldı. Peki bu baskınlar nasıl yapıldı Bele7ika Tfcrkiyeyi e7ok mu seviyordu tahmin ediyorum ki kim bilir Tayip Tfcrkiyeden neler vermiştir. Bu f6nemli değil yarın başka yerde de Roj tv ae7ılacak sonra Tayip başka fclkeye neyimizi satacak! ama ae7ık konuşmak gerekir ki Tayip gidecek ama hayat gfcllik gfclistanlık olmayacak f6nemli olan halkın bu biline7te olması ve neye karşı e7ıktığımızı bilmektir.Ben koyun olmayı kabul edemem gerekirse oy vermem verdiğimde kime verdiğimi bilmeliyim

 4. 4
  yaşar diyor ki:

  Alevilik sadece türkiyede vardır. geriye kalan islam ülkelerinde ki adı şiiliktir. Ağacın gövdesi şiidir . alevilik nusayrilik bektaşilik caferilik vs … bunlar şiiliğin o ağacın dallarıdır. bu kadar basit. Yani en tepe nokta en ana kol ŞİADIR. bitti. ayrıca alevilerin yüzde 80 i namazla alakası yok. Alkolü su gibi içerler. vs… istisnalar her yerde mevcuttur ama bu böyle malesef gerçek bu.

 5. 5
  evrim diyor ki:

  yaşar arkadaş tek tek gezmiş ve %80 gibi bir sonuca ulaşmış. Allah’ım ne kadar araştırmacı insan var bu ülkede. bütün illeri köyleri gezip yorum yapıyor bilgili yurttaşımız. alevilikte namaz farklı yorumlanır. bizler cemde namaz kılarız. insanları yanlış bilgilendirmeyin. 5 vakit namaz yok bizde. alkol kısmına gelince herkesin kendi tercihidir. Bunu mezhebe yormak yanlış olur. Ama şu da bir gerçek ki alavilikte alkol yasak değil. YASAK kelimesi olmadığı için insanlar ağızlarıyla içip kısa süreli de olsa keyiflenirler. ama sünnilikte yasak olduğu için insanlara cazip gelir. gençken ağızlarıyla içmeyip sapıtırlar. belli bir yaşa gelince sözde dine imana yönelirler. alkol alıp sapıtıp karı kıza laf atıp tecavüz edip öldürenlerin benim çevremden olmadığı aşikar. Her pisliği yaptıktan sonra alkol almıyorum beş vakit namazımı kılıyorum desen ne işe yarar? Allah gerçekten GÖNÜLDEN ibadet edeni görmüyor mu sanıyorsun. Allah her şeyi gören ve işitendir. o yüzden bizim gönlümüz rahat.

Yorum Yaz

Yorumunuz

*

© 2010 Alevisesi.com · Tüm Hakları Saklıdır.