Geri Beslemeler:Yazılar Yorumlar

Bulunduğunuz yer: Ana Sayfa » Alevi Bilgileri » İçki Kötüdür

 

İnsanları hayvanlardan ayıran en önemli ölçü beynidir, düşünme gücüdür. İnsan muhakeme gücü sayesinde iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırır. Bütün organlarımız beynimize bağlıdır. Dolayısıyla da beynimizi tahrif etmemiz durumunda hayatımızı yönlendiren anlamları da yok etmiş ve HAYVANLAŞMA SÜRECİNE de girmiş oluruz. SÜRÜ haline gelmiş bir insanı ve toplumu yönlendirmek de artık bu nedenle kolaylaşır. İşte bunu bilen insanlık düşmanları toplumumuza her türlü içkiyi soktular, her çeşit yalanı söylediler. “Bir üzüm tanesinden kırk kişi  mest oldu”, “Bir demi helaldir”, “Miraçta dem meclisi kuruldu”,   “Sır edersen helal, zır edersen haram”, “İçki içir ne olduğunu anla” dediler.  Bu iğrenç yalanlarla temiz insanları kandırmaya çalıştılar, temiz toplumumuzu DEM  yada DOLU  adı altında hatta bazen ibadet amacıyla da içirmeye çalıştılar.

Halkı içirerek zevk ve sefa alemlerinde gününü gün etmesini, toplumsal sorunları unutmasını, sürü haline getirmeyi, yönetmeyi, yönlendirmeyi istediler. Üzülerek söylemeliyiz ki büyük ölçüde başarılı oldular. Bizleri boğazımıza kadar içki batağına batırdılar, etrafımız meyhaneden geçilmez oldu. Geçim sıkıntısına düşenlerimiz oldu, içki yüzünden yuvası dağılanlarımız oldu. İçki yüzünden trafik kazaları yaparak hayatlarını kaybeden yada sakat kalan dostlarımız oldu. Bu pisliği öylesine içimize bulaştırdılar ku neredeyse içkisiz misafir ağırlanamaz, içkisiz düğün yapılamaz hale geldi. Bu pisliği çağdaşlık adına ilericilik adına da bizlere bulaştırmak isteyenler oldu. Hatta daha ileri giderek evlerindeki küçük çocuklarına da içki ikram edenler dahi oldu. İçkiye karşı çıkanlar gerici sayıldı, yobaz sayıldı.

Yıllardır kimse içki yüzünden yıkılan gönüllerin, yuvaların, hastalanan insanların, gözlerimizin önünde eriyen, insanlığını kaybetmeye doğru giden insanların yardımına koşmadı, bu pisliği bizlere bulaştıran insanlardan hesap sorulmadı. İşte artık kendimizi yargılamanın zamanı gelmiştir, bu pislikten kurtulmanın zamanı gelmiştir. Hatırlanmalıdır ki içki şişede durduğu gibi durmuyor. İçki peşinden bir sürü pisliği de beraberinde getiriyor. Çünkü İÇKİ BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ANASI olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar SEVDİKLERİNE BENZEMELİDİRLER, zaten SEVMEKBENZEMEKTİR. Kişi sevdiğiyle beraberdir. Bizler Ehl-i Beyt’i seviyoruz. Bizler ONİKİ İMAMLARI seviyoruz. Artık huy olarak da onlara benzemek istiyoruz. Bizler KUR’AN VE EHL-İ BEYTİ iki kutsal emanet olarak kabul ediyoruz. Peygamberimiz ve Oniki İmamlar gibi AZİZ, ŞEREFLİ insanlar olmak istiyoruz. Onlar her zaman insanların yararına olan şeyleri yapmışlar ve tavsiye etmişlerdir. Onların HELAL yada HARAM dedikleri her şey insanın ve insanlığın güzelleşmesi, olgunlaşması, hayatından tat alması içindir.  Onların söyledikleri herşey insana YÜCELİK  kazandırmak içindir. İşte İÇKİ KONUSUNDA  bu sevdiğimiz insanların sözleri, bu sözlerde düşünen akıllı insanlar için çok büyük ibretler ve faydalar bulunmaktadır. Toplumumuzun güzelleşmesine, yüceleşmesine, olgunlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla onların sözlerini kaynaklarıyla beraber sunuyoruz.

MAİDE Suresi, 90. ve 91.Ayetler: “EY İMAN EDENLER İÇKİ… ŞEYTANIN İŞLERİNDEN OLAN PİSLİKLERDİR. ÖYLEYSE BUNLARDAN KAÇININ, UMULUR Kİ KURTULUŞA ERERSİNİZ. GERÇEKTEN ŞEYTANİÇKİ VE KUMARLAARANIZA DÜŞMANLIK VE KİN DÜŞÜRMEK, SİZİ ALLAH’I ANMAKTAN VE NAMAZDAN ALIKOYMAK İSTER. ARTIK VAZGEÇTİNİZ DEĞİL Mİ?”

Allah’ın haram ilan ettiği bir şeyi Peygamberi hiç helal kılabilir miydi? Allah’ın ve Peygamberin takipçileri olan ve Allah tarafından TEMİZ VE MASUM ilan edilmiş olan ONİKİ İMAMLAR, hiç içki içebilir miydi? Pislik denilen ve şeytan işi denilen bir şeyin Oniki İmamların yanında hiç kıymeti olabilir miydi?

Elbette içkinin her türlüsü pistir, haramdır. Düşünün ki elbisemize bulaşan bir pisliği yıkamak suretiyle çıkarıp atabiliyoruz, peki kanımıza, etimize, hücremize kadar karışan bu pisliği nasıl temizleyebiliriz?

Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “İÇKİ  BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN ANASIDIR, ŞARAP İÇEN PUTA TAPAN GİBİDİR.” (K.B.Envar C.77, Sh.47)

Hz. İmam Ali Rıza (as) şöyle buyuroyur: “Biz Ehl-i Beyt’i seven ve bizi dost tutmakla şereflenen herkes her türlü sarhoş edici içecekten uzak dursun, içki içenlerle aramızda hiçbirbağ yoktur.” (K.Vesail Şia C.17,sh: 262)

Hz.İmam Cafer Sadık (as) Hazretleri bir düğün yemeği sırasında sofraya şarap geldiğini görünce hemen abasını omuzuna atıp oraya terk etti. Sordular: YA İMAM SOFRADA OTURMANIN NE ZARARI VAR?

İmam buyurdu ki:  “ALLAH’IN LANETİ GELDİĞİ ZAMAN CÜMLE ALEMİ  KAPSAR VE BEN ORADA OLMAK İSTEMEM.”

Hiçbir doğru kaynakta Oniki İmamlardan hiç birisinin içki içtiği yada sarhoş olduğu yazmaz, tam tersine bütün doğru kaynaklarda onların içkinin pisliğine ilişkin sözleri yer alır, HARAM DEDİKLERİ yazılıdır. Zaten BU TEMİZ İNSANLARIN, PİSLİKLERDEN uzak duracakları da bellidir. İster DİNSEL isterse BİLİMSEL olsun hiçbir şekilde içki savunulamaz. İçkide bazı faydaların olması da bizleri hiç ilgilendirmez, bizim ölçümüz FAYDACILIK değildir. BİZİM ÖLÇÜMÜZ ALLAH’IN RIZASINI KAZANMAK VE ONİKİ İMAMLARA BENZEMEKTİR.  Onların fikirlerini yaşatmaktır. İçki insanın sağlığını da bozduğuna göre biz kimseye zarar vermiyoruz demek de doğru değildir.  Çünkü bu bedenin kazanacağı rızkı bekleyen insanlar, yavrular vardır. İçki sadece sağlıksal olarak değil toplum dengesini ekonomik olarak da bozar. İçkiye harcanan paralar bir yerde biriktirilmiş olsaydı, toplumun bir çok derdine derman olunabilirdi.

İçkiyi başka inançlı insanların içmesi de bizim için ölçü değildir. Zira İmam Cafer Sadık (as) buyuruyor ki: “BİR KÖTÜ İŞİ BİR ŞAHIS YAPARSA BU KÖTÜDÜR. AYNI İŞİ BİREHL-İ BEYT DOSTU YAPARSA BU ÇOK KÖTÜDÜR.”

Hz. Peygamberimiz buyuruyor ki:

“10 Kişiye Allah lanet  ediyor. İçki yapmak için fidan dikene, o fidanların bekçiliğini yapana, üzümü sıkana, depo edene, içene, şişeye doldurana, taşıyana, yükü teslim alana, satana, ondan para kazanana….” (K.Vesail)

Hz. İmam Ali (as) buyuruyor ki:

“İçki hırsızlık ve zinadan daha kötüdür. Çünkü hırsızlık ve zina yapan belki başka günah yapmayabilir ama içki içen zina yapabilir, insan öldürebilir ve ibadetleri de terk edebilir, hırsızlık yapabilir. Çünkü O’nun aklı başından gitmiştir.” (K.Füru Kafi)

Hz. İmam Ali Rıza (as) buyuruyor ki:

“Bütün  dinlerde içkinin haramlığı açıkça bellidir, bu dinde de içkinin haramlığı ebedidir.” (K.Füru Kafi)

Hz.İmam Zeynel Abidin (as) buyuruyor ki:

“Şarap içen kimseyle oturmayın, onlara selam vermeyin.” (K.El Hadis 162)

Hz. İmam Cafer Sadık (as) buyuruyor ki:

“Her kim kızını şarap içen (alkolik) bir kimseye verirse biz o kızın babasına şefaat etmeyiz.” (K.Kafi,C.5)

Açıkça bilinmelidir ki Ehl-i Beyt dostları farklıdırlar ve yaşamlarıyla ve GÜZEL AHLAKLARIYLA başkalarına da ÖRNEK olmalıdır. Bizi farklı kılan şey Oniki İmamlara olan bağlılığımız ve sevgimiz olmalıdır. Güzel olan her işte Oniki İmam dostları en önlerde olmalıdır, kötü olan her işten ise ilk önce el çekmelidirler.

İçki konusunda önemli olan içilen miktar değildir, kime karşı çıktığımız, kimlerin fikirlerine ters davrandığımız önemlidir. Allah’a karşı çıkmanın azı yada çoğu ölçü olamaz. Toplumlara yön vermeyi düşünen insanların da biz az miktarda içiyoruz demeleri önemli değildir. Kimseye zararımız olmuyor demeleri önemli değildir.  Bu kendilerini çağdaş, aydın kabul eden zavallılar kendilerini örnek alan insanların bulunduklarını da düşünmek durumundadırlar. Dine inanmayan insanlar dahi toplumun  güzelliği için içkiden uzak durmalıdırlar. Bu pisliği temizlemek HERKEZİN  YARARINADIR. Allah’ın haramları yer, bölge ve çağlara göre değişmez haram her zaman haramdır, pislik her dönem pistir.

Akıllı ve mantıklı insanlara sormak gerekiyor:

… Allah’ın PİSLİK saydığı ŞEYTAN İŞİ dediği ve insanlara bir çok zararı olan bu içki denen nesneyi bir topluma sunanlar ve bu konuyu hoş görüyle karşılayanlar o toplumun iyiliğini mi yoksa kötülüğünü mü istiyorlar?

… Tarih Kerbela’da Hz. Hüseyin(as) ve dostlarını şehit ettiren Yezid’in içkici, alkolik bir kişi olduğunu içkiyi çok sevdiğini yazarken Oniki İmamları seven insanlara içki yakışır mı? Bizi kime benzettiklerini görmüyor musunuz?

… İçkiyi bize teklif eden şahıslar acaba kime benzediklerini biliyorlar mı?

… Başkalarının içmeleri bizi ilgilendirmez, bizler Ehl-i Beyt  dostlarıyız ve içki içmediğimiz gibi içilen yerlerde de duramayız. İÇKİYİ BIRAKMAK DEMEK, İNSANİ BÜTÜN GÜZELLİKLERİ KUCAK AÇMAK DEMEKTİR. Kendisini gerçekten İLERİCİ, DEVRİMCİ  ve Oniki İmam dostu sayan ve onların yolundan yürümek isteyen herkes içkiyi toplumdan uzaklaştırmak için emek vermelidir, çaba harcamalıdır. Gelecek nesillerin kurtuluşu bizlerin çabalarına bağlıdır.

ANALAR, BACILAR, TEYZELER, HALALAR, ABLALAR, NİNELER, KARDEŞLER.

Bu konuda en büyük rol sizindir. Kadınların katılmadığı bir hareket asla başarılı olamaz. Gelin şu içki denen pisliği bu toplumdan kazıyalım. Azimli, Kararlı, ve Cesur olun. Geleceği kendi ellerimizle çizelim, çocuklarımızın geleceğini kurtaralım. Bu harekete yardımcı olun. İçkiye karşı en açık, en sert tavırları alın. İçirmeyin, içki sofralarına yardımcı olmayın, karşı çıkın, rızkımızı meze yapmayalım.  ONİKİ İMAM DOSTU OLDUĞUMUZU TÜM DÜNYAYA İSPATLAYALIM, tüm dünyamızı güzelleştirelim. İçmeyelim, içirmeyelim, içkinin olduğu yemeklere yada düğünlere gitmeyelim. TAVİZ  VERMEYELİM. Belki biraz acı çekeriz ama geleceğimizi de kurtarırız.

İÇKİYE HAYIR, BÜTÜN GÜZELLİKLERE EVET,

GELİN TARİHİ HEP BİRLİKTE, BERABERCE YAZALIM,

İŞTE O ZAMAN MAKUS TALİHİMİZİ GERÇEKTEN YENECEĞİZ,

GELİN TARİHİ HEP BİRLİKTE BERABERCE YAŞAYALIM.

Etiketler:, , , ,

Toplam 6 yorum bulunmaktadır

 1. 1
  MÜMTAZ says:

  ALEVİLERİN HİÇBİRİNE SELAM VERMEYİN OZAMAN TEKEL BAYİLERİ ALEVİLERDEN GEÇİLMİYOR..

  • 1.1
   bilal says:

   Mümtaz bey
   sünniyim deyip içenlerin sayısı aleviyim deyip içenlerden çok fazla ama adımız çıkmış birkere ama bu pisliği biz temizleyeceğiz ama siz napcaksınız?

 2. 2
  koray says:

  mümtaz sen kim oluyorsu ki alevilere selam vermiyorsun..Sizinde ne mal adamlar oldugunuzuz görüyoruz

 3. 3
  fazlı says:

  Sayın Ali bey değerli yazınız için teşekkür ederiz.Sanırsam dikkatinizden kaçtı Hz. Ali (R.anh) efendimize hitaben kullandığınız (as) hitabı yalnızca peygamberler için kullanılır.
  Selamlar.

 4. 4
  serhat says:

  Güzel bir yazı.elize sağlık. Yalnız AK parti içki yasağında en çok şikayet eden ulusalcılar ve alevilerdegilmidir. Artık sizde bir alışkanlık haline gelmiş içki malesef.

 5. 5
  Kemal Akdeniz says:

  Savuna savuna ak partiyi mi savundun bu konuda Kuran la dalga geçen Bakara makara diyen pkk yı terör örgütü görmeyen her türlü pazarlığı yapan 5 vakit namaz kıldığını iddaa edip yetim Hakkı yiyen bu milletin a.k diyen ayakkabı kutuları nın hesabını bile veremediler daha …

Yorum Yaz

Yorumunuz

*

© 2010 Alevisesi.com · Tüm Hakları Saklıdır.