Geri Beslemeler:Yazılar Yorumlar

Bulunduğunuz yer: Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Ey Sünni Alimler Vebaliniz Çok Büyüktür!

Evet çok büyüktür vebaliniz..

Sizler ki şu toplumda din adına söz sahibi olmuş kişilersiniz.

Ama ne yazık ki bu imkanlarınızı, gerçeklerin ortaya çıkması yolunda ve İslam Peygamberinin (s) bu ümmete bıraktığı o iki ağır emanete, gereğince sahip çıkmadığınız için vebaliniz çok büyüktür.

Ehlibeytin dindeki yerini, değerini, önemini ve hatta olmazsa olmazlığını insanlara anlatmadığınız için vebaliniz büyüktür.

İnsanları dinin özünden -Ehlibeytin yolundan- uzaklaştırdığınız için,

Dinde liyakatli olmayan sıradan insanları, ehil ve görevli olanların önüne geçirdiğiniz için,

İmamlarımızın (a) masumiyetini, velayet hakkını inkar ettiğiniz için vebaliniz çok büyüktür.

Uydurma hadislerle yalan ve parayla yazdırılmış hadislerle dolu birtakım kitapları herkese sahih diye yutturmaya çalıştığınız için, vebaliniz büyüktür.

Yaptığınız derslerde, tv proğramlarında vs. ehlibeyti gündeme getirmediğiniz için vebaliniz büyüktür.

Bu dinin Peygamberinin, Gadir-i Hum da, İslam ümmetinin geleceğini İmam Ali’nin emin ellerine bıraktığı gerçeğini, türlü muaviye oyunlarıyla, okus pokuslarla hasır altı edip, insanlardan gizlediğiniz için vebaliniz büyüktür.

Müslümanları 12 imamların öğretilerinden ve ehlibeyt’in nurundan mahrum bıraktığınız için vebaliniz çok büyüktür.

Kur’an ayetlerinin yorumlanması hakkını, İmamlarımızdandan başkalarına da verdiğiniz için,

Peygamberimizin ve İmamlarımızın kıldığı namaz şeklini bile bozanlara, dinde bidat uyduranlara masalcı hurafecilere uyduğunuz için vebaliniz büyüktür.

Yüce Allahımızın (cc) tertemiz pak ve masum kıldığı Ehli beyti, binbir dalevereyle hile ve düzenle saf dışı bırakarak, kendi kafalarından uydurdukları bir dine! tabi olanları kendinize baş tacı ettiğiniz için vebaliniz büyüktür.

Peygamberden (s) sonra islamda binlerce bidat ve hurafe uyduranları ve onların yaptıkları gayri islami uygulamaları, bire bin katarak ballandıra ballandıra anlatırken, öve öve bitiremezken, aziz İmamlarımızın (a) başına getirilen bunca musibetleri ve düşmanlıkları göz ardı ettiğiniz için vebaliniz büyüktür.

Çoğu insanlarda sizleri örnek aldığı için, sizi dinledikleri ve size uydukları için bu vebaliniz daha da büyüktür.

Sadece dille Ehlibeyti seviyorum demenin yeterli olamayacağını ve onların yolundan gitmedikçe, içi boş kuru bir sevginin insanı mahşerde kurtarmaya yeterli olamayacağını bir türlü anlamadığınız ve anlatmadığınız için vebaliniz büyüktür.

Şu anadolu topraklarında yaşayan ve kendini alevi sanan, ama batıl inanç ve amelleriyle söz ve eylemleriyle, demiyle dolusuyla, cemiyle semahıyla sazıyla çümbüşüyle..tamamen din dışı pratikler içinde ve günah deryasında boğulup giden, aldanmış aldatılmış yüzbinlerce bektaşiye, İmam Alinin böyle olmadığını, Ehl-i Beyt’in böyle yaşamadığını, Aleviliğin böyle olamıyacağını, bunların dinde ibadet olmadığını.. söylemediğiniz ve onların içler acısı durumlarına sessiz kaldığınız ve onları namazsız abdestsiz cahil cühela içkici dedelerin!! ateist örgütlerin!! ellerine terkettiğiniz için vebaliniz büyüktür.

Sohbetlerinizde, yazılarınızda, konferans yada panellerde bu hakikatleri neden dile getirmiyorsunuz? Oysa sizi dinleyen, izleyen binlerce insan arasında, ağzınızdan dökülecek bir kaç hakikat cümlesine belki hemen teslim olacak, sizleri ağzı açık dinleyen o kadar samimi gençlerimiz var ki şu toplumda.. ama sizler bu tavrınızla onlarıda hurafelere mahkum ve heba ediyorsunuz maalesef!

Zaman zaman şu yada bu şekilde ortaya çıkan, gündeme gelen kimi gerçekleride ya hemen örtbas edip üzerini küllemeye yada alalacele halının altına süpürme telaşına kapılıyorsunuz.

Sizler dini konularda en gereksiz, en teferruat, en eften püften konuları bile en ince ayrıntılarına kadar yazıp, orda burda günlerce konuşurken, hep kulak ardı ettiğiniz işin özüne yani “ehlibeyt” gerçekliğine karşı bu duyarsızlığınız bu vurdumduymazlığınız nedendir?

Bazılarınız yüzlerce kitap okuyor belki, en olmadık en gereksiz yada en önceliksiz kitapları bile okuyorsunuz, ama iş ehlibeyt kaynaklarına, şia kaynaklarına geldiğinde yada Ehlibeytle ilgili çok açık kimi gerçeklikler ne zaman ortaya çıksa ve nerede gündeme gelse hemen yan çiziyorsunuz, ya üç maymunu oynayarak deve kuşu gibi kafanızı kuma sokuyorsunuz ! yada bin türlü ihmallere veya gafletlere dalıyorsunuz ! veyahutta sadece dil ucuyla: “canım bizde seviyoruz onları.. Aliyi sevmek alevilikse bizde aleviyiz!” falan deyip olayı savuşturuyor işin içinden sıyrılıveriyorsunuz!!

Bu nasıl bir sevgidir ki, sevdiğiniz insanların yolundan gitmiyorsunuz ve bu sevgi sizdeki inanç ve amellerde hiçbir değişim yada öze dönüşüm meydana getirmiyor ?

Gerçekleri araştırıp bulup sonrada itiraf eden sınırlı sayıdaki alimlerinizi tabi ki takdir ediyoruz ama sizler neden bu alimlerde oluşan yeni fikirlere, dönüşümlere karşı ilgisiz ve duyarsız kalıyorsunuz ? Neden bir araya gelipde dindeki bu en önemli temel konuların aranızda kritiğini yapmıyorsunuz ? Ve neden gerçekleri açıklamıyorsunuz ?

Peki kim anlatacak bütün bu gerçekleri insanlara ?

Ehlibeyt emaneti sadece şia alimlerine mi bırakıldı ? Sizler nerdesiniz ?

12 imamlar sadece şianın, alevilerin imamlarımıdır ? Gerçekte Onlar bütün bir İslam Ümmetinin İmamları değilmidir ?

Neden konuşmalarınızda Peygamberin ” Ey Ali seninle savaşan benimle savaşmıştır, benimle savaşan ise Allah (cc) ile savaşmıştır” hadisini ortaya koyup, buna göre muaviye zalimdir demiyorsunuz da, hala hz!!.diyerek Allahın düşmanına sevgi saygı duyuyorsunuz ?

Neden Peygamberin “Ehlibeytim Nuhun (a) gemisi gibidir, O’na binenler kurtulur binmeyenlerse boğulur helak olur” hadisini sık sık hatırlatmıyorsunuz insanlara ve önce siz neden bu hadislerin gereğine uymuyorsunuz ?

Neden zalim fasık emevilerin abbasilerin..vs yüzyıllardır ehlibeyte yaptıkları akıl almaz zulümleri katliamları ve onlardan önce Peygamberin ciğerparesi biricik kızı Fatıma’ya ve Ali’ye Hüseyin’e karşı yapılanları dile getirmiyorsunuz ? Bu tarihi acı gerçekleri yüzyıllardır külbastı yapmakla vahdete mi hizmet ettiğinizi sanıyorsunuz yoksa ?

Ey Sünni alimler, hocalar, vaizler, namaz kıldırma memurları!!
Ey tv kanallarında boy gösteren, profesör falan etiketli koca koca din adamları!
Ey amerikanın ılımlı islam projesinin kurbanı olmuş entel dantel, kravatlı fularlı ve dahi sinekkaydı traşlı din bezirganları!
Ey islamın sırtından geçinen menfaatperestler!

Sizler bütün bu veballerin altından nasıl kalkacaksınız ?

Hiç mi kendi başınıza kaldığınızda şöyle başınızı iki elinizin arasına alıpta nefis muhasebesi yapmıyorsunuz ?

Bu halinizle yarın mahşere vardığınızda, huzuru ilahide Peygamber aleyhiselamın: “Benden sonra Ehlibeytime nasıl davrandınız ?” sorusuna nasıl cevap vereceksiniz? Dahası hangi yüzle O’na ve 12 imamlara bakabileceksiniz de onların şefaatlerini umacaksınız ?

Burhan MERDAN

The following two tabs change content below.

Burhan MERDAN

Latest posts by Burhan MERDAN (see all)

Toplam 6 yorum bulunmaktadır

 1. 1
  N.K.Caferi says:

  Allah (c.c) razı olsun inşallah .

 2. 2

  BUrhan merdan senin ilmin nedir ki … ??? 12 imam bizlerinde imamı Hz. Ali ve ahli beyt sevmek farzdır bizlere göre.. Durum zaten bu iken

  sahabeye sövmek ne demek ……

  Sünni alimler ne yapmıs sizin yapamadıklarızı demi.. Doğru inanamadınız malesef.. Bu sizi cehennemin bile sıgındığı gayya kuyusuna itmeye yeterde artar bile..

  KErbelaya kabeden üstün diyen,,, diğer halifeler Hz. Ali efendimizin hakkını gasb etmiş diyen, aişe validemize iftira atan, Hz. Ömere küfr eden sizler………

  …… ilk defa bir siteye yazoyorum oda bu yazıya lanet ettiğim için……

  • 2.1
   bilal says:

   İlyas can
   Hangi eserimizde kerbela kabeden üstün diye yazıyor
   ve ayşeye iftira atılıyor?
   yazarmısın?
   ayşe Hz.Aliyi öldürmeye çalıştı ve binlerce kişinin ölümüne neden oldu bunun için kızıyoruz ona buda iftira değil gerçektir

 3. 3
  3nokta says:

  Evet sunni alimlerin vebali büyüktür. Çünkü gerçekleri gizliyorlar. PEygamberin emanetlerine nasıl ihanet edildiğini gizliyorlar. İslam düşmanlarını sahabe kisvesi altında koruyorlar, Ehl-i Beyt’e PEygambere Kuran’a yapılan ihanetleri gizliyorlar yapamadılarsa çarpıtıyorlar. Sonra da çıkıp senin gibi biz de EHl-i Beyt as ı seviyoruz diyorlar. Madem öyleyse Ehl-i BEyt as’in düşmanlarındna buğz edin, uzak durun. Ehl-i Beyt’infıkhına uyun velayetine inanın, masumiyete inanın. Ama yok! Velayete inanmadan sevdiğini söylemek gerçek değildir. Kusura bakmayın böyle bir sevginin kıymeti yoktur.

 4. 4
  MEHMET says:

  YA SİZ DİYORSUNUZ YA SÖZDE TEK HALİFE OLMASI GEREKEN HZ.ALİ DİYE MADEM BU VASİYETTİ HZ.ALİ YE NEDEN 3 HALİFE DÖNEMİNDE İLTİRAZ ETMEDİ MADEN BİZ SUNNİLER HAKSIZDIK DA HZ ALİ ALLAH İÇİN SAVAŞMADI HZ.ALİ BUKADAR GÜÇSÜZMÜ HAYIR AMA MAALESEF SİZ ONU BÖGLE GÖSTERİYOSUNUZ 4 HALİFEDE HAKTIR HZ.ALİ SİZİ KILINÇIYLA CEHENNEM KAPİSİNDA BEKLİYO

 5. 5
  HAKİKAT says:

  HAKİKİ SEYİT , ŞEYH KİMDİR NEYİ TALEP ETMELİYDİ ? DİNLERİN SİSTEMİN , GURUPLARIN TEKELİNDEN ARINIP ÖZGÜRLEŞMESİ – İADEİ İTİBARI NASIL ? …….. Özelde bizim mezheplere , tarikatlara istersen bak yada dünyadaki diğer dinlere , fırkalara , görüşlere bakınca hepsinde şu özellik görülmekte Rable insanlık arasında rabıtayı , iletişimi sağlayan müthiş birikimleri , güçleri , özellikleri olanlar şeyhler , seyitler , azizler , rahipler falan peygamberin soyuna yada şu saabeye bağlantılı secereler – ne kadar doğru olduğuda muamma – peki nasıl olmalı , değer verme , gerçek bağlayıcı olarak görmemiz gereken ne , kim olmalı ? Önyargılardan arınıp herhangi bir tarafa yaslanmadan yani içinden çıktığın gurupta dahil ne yapmalıyız ? Din gerçekliği ortada herkese saygım var , demokrasiden ödün vermem yani gidip şöyle yapma hatalısın dememde fakat yorum serbest herkes yapıyor . Şöyle düşünüyorum bazen dünyada yada ülkede , bölgede nasıl bir kurul oluşturulacakki hakikat kriterleri geliştirsin böylece seçme kabiliyeti gelişsin . Biraz fantastik , felsefi geliyor sözlerim ama inanın durumlardan , işlerin içerisinden çıkamayınca sağa dönüyon olmuyor solda araklanıyorsun , çarpılıyorsun durumları böyle şeyleri kurduruyor insana . Hangi cemaatı , dini falan dinlesen biz hakkız , sıratta köprüyüz der benzerdir yani . Zaten kimsenin kendini övmesi , abartması manidar değilmi ? içi beni dışı sizi yakar sanki tanımayız , bilmeyizde geçmişini , tavırlarını gerçi kimisi egemenlerle , devletle bütünleşip tamamen devlet islamı olmuş onlara baksan bizim hocaefendiden başka kimse rabıta edemez . Ne olmalı , nasıl tahlil etmeli ne dersiniz fakat öncelikle tarafsız gözlem etmeli , dünyayı , bilimi , teolojiyi , iktisatı , filolojiyi , antropolojiyi , dinleri , hadisleri , sanayiyi ….. vesaire bilip hatm etmeli diye düşünüyorum . Öyle şakşakçı köşe yazarlığı , mezhepdaşlık , avantacılık , nemalanmayla falanla sağlıklı düşünceler gelişmez . Adam seyitim , seydayım , dedeyim , şeyhim , melleyim diyor ama kendine dönmüş , nefsten , cehaletten , zalimle beraber kirlenmiş . Fakat adam herhangi bir rabıtaya ihtiyaç duymadan iyiden , mazlumdan , gerçekten yana ömrünü törpülüyor gelde kıyasla fakat ne , nasıl olmalı ? En başta neyi talep etmeliydi namuslu dindarların acaba devletle , egemenlerle , irtibatlarını kesmeleri çokmu zor bunu talep etmek harama el uzatmak isteyenlere neden güvenilir diye hep düşünmüşümdür . İnanın çok acı hatıralarımda hafızamda açlıktan ölen , yada devlet kurşunuyla ölen seyitleride , şeyhleride tanıdım – gerçi adam yerine konmazlar herneyse – Şuurumda çok şeyler dalgalanıyor belkide burdan iyi , erdemli , onurlu şeylere evrilmek istemi var . Bu kapitalist egoist nefs yarışında ne kadar etkili olabilir sözlerim diye hep düşünmüşümdür belkide havanda su dövmek fakat 3 – 5 kişiye ulaşıp meramımızı , sızımızı açıklayabilip hemhal geliştirsek , onlarda ufkumuzu açsa değişik limanlara açılsak , yaylalardan çiçek toplasak onada eyvallah diyecem yani önyargılı değilim her sözü dinlemeye hazırım . Sanırsam gelecekte herşey daha iyi yerli yerine oturacak , maskeler düşecek gibi nasıl yorumlamalı çağı !

Yorum Yaz

Yorumunuz

*

© 2010 Alevisesi.com · Tüm Hakları Saklıdır.