Geri Beslemeler:Yazılar Yorumlar

Bulunduğunuz yer: Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Durmak Yok Teröre Devam’

Burası Ortadoğu burada ilişkiler çok denklemli.
Irak’ta olanlar IŞİD diyerek geçiştirilecek basitlikte bir olay değil. Sünni aşiretler, Saddamın eski askerleri, İstanbul’da ikamet eden Tarık Haşimi var, körfez ülkeleri, Türkiye ve batı var işin içinde. Abd Bağdat elçiliğini kapatmış, İspanyada çetelere eleman toplayan hücrelere baskın düzenliyor ve Tunus-Türkiye-Katar bağlantılı örgüt üyeleri ne operasyon haberleri var. Hikâye karmaşık denklemlerden oluşuyor. Irak seçimlerini kaybeden aşiretler – islamcı medya, Muhafazakâr Siyset, Liberallar, Sünni Arap iktidarları, Muslim Brothersler, Katolik Batı aynı dili konuşuyor. Sivil Şiiler katlediliyor ama “sünni devrimdir” ıraktaki yaşanan diyecek kadar gözü dönmüş muhafazakâr-islamcı-liberal terörü hakim medya diline!
Denklemler karmaşık, muhafazakâr medyada genişletilmiş Yeni Türkiye haritaları uçuşuyor. Federal – hilafetçi Yeni Türkiye hayaliyle gerekirse tüm Şiiler Aleviler katledilecek; dillendirilmese de zihinsel arka planlarında yatan bu! Amerika’nın hareminden eğitimli liberalle, emevinin tedrisatından yetişme İslamcıyı, kırkını geçtiği için sosyalizmden sosyal demokrasiye geçiş yapan solcuyu, Suriye’de PYD nin çeteler ittifakına renk katmasından pek mutlu olan; mikro solu çeperine toplayan Hdp/Bdp… Türkiye siyasi yelpazesinin tüm renklerini “Esad düşmanlığında birleştiren” ortak değer yargıları ne ise Irakta cihadist çeteleri masumlaştırma adına “sünni devrim yapılıyor” diyenleri ortak cephede birleştiren aynı değer yargılarıdır… Tarihin derinliklerine uzayan fetihçi-ganimetçi yağmacılık geleneği…
Ortak değerler manzumesini Sünnilik olarak belirleyen bu birleşik garip cephenin desteğiyle, iktidarın Türkiye’yi Avrupa birliğine götürme bahanesiyle bindirdiği kamyonun nihai durağı Riyad- Kahire arası kanla yaratılan bataklık olduğunu anlamayan kalmamıştır sanırım.
Ne diyelim; Hayalle yaşayanında…
Irak ve Suriye sahasındaki son gelişmeler gösteriyor ki yine direniş cephesinin reel dinamikleriyle karşılaşan, Amerli de hayalleri yıkılan batı ve stratejik ortakları cihatçı lejyonerlerini geri Suriye cephesine çekme hesapları yapmaya başladı. Teröre maruz kalan ülkelerin çağırılmadığı, Suudi Arabistan da IŞİD’e karşı terör zirvesini tamamlayan terörün yaratıcı ülkelerinin oluşturdukları Sünni koalisyondan ılımlı teröre destek kararı çıktı! Oturum sonunda Arap ülkeleri ve Türkiye Amerikanın IŞİD’le mücadele stratejisi hakkında ortak bir karar aldılar. Şedit Sünniliğe karşı ılımlı Sünniliğin desteklenmesi! Kime karşı?
Korkunç yarınlara günaydın demek lazım! Ve ben bu filmin hiçbir yerinde değilim diyenlerin setin dışında kalma ihtimalini ortadan kaldıracak yeni adımları beklemek gerek.
Türkiye’nin IŞID TERÖR ÇETESİNE müdahalede çekincesi varmış!
Stratejik derinlik ateşi eliyle tutmaz! Taşeronlarda taşeron kullanır. Davutoğlunun “terörize gibi görünse de aslında terör falan değil öfkeli kalabalıklar” Sünni devrimciler demeye getirdiği kısa sürede mantar gibi büyüyen IŞİD çetesi kim!
Türkiye –Irak- Ürdün-Lübnan Suriye sınırı boylarında Suriye ordusuyla ırak ordusuyla arada bir vur kaçlarla Lübnan ordusuyla savaşıyor… Suudiler kendisini korumak bahanesiyle Pakistan-mısır gibi yerlerden paralı asker ithal ediyor…
Musul’u birkaç saat içinde işgal ediyor Türkiye konsolosluğu da dahil… Tabi onlar rehine değil misafirimiz diye açıklama yapıyor.
Geniş bir coğrafyada süren çatışmalarda her gün yüzlercesi cehenneme postalanmasına rağmen nasıl çoğalabiliyor sürekli! Hava kuvvetleri olmayan DAAŞ ‘a silahlar nasıl ulaşıyor ithal militanlar nasıl katılım sağlıyor; Suriye’den-Lübnan’dan Iraktan gitmesi söz konusu olmadığına göre diğer komşuları kuzeyde Türkiye güneyde Suudi Arabistan- Ürdün ve İsrail kalıyor…
Suudilerle ilişkisini ne!
Türkiyenin özel olarak koruduğu Tarık HAŞİMİ ile ilgisi ne!
Irakta Şii yönetime karşı olan eski Baasçı İzzet İbrahim Eldürri ve ekibi IŞİD’in neresinde!
Terörü yaratan ülkelerin yarattığı canavara müdahale tiyatrosu sahnelenmeden sahne arkasından pis kokular etrafa yayılmaya başladı. Ön Asya da Ortaçağ Avrupasının 30 yıl savaşlarını yaşatma amacıyla yaratılan teröre, Savaş tanrılarının ölüm fermanı vermesini beklemek! İnanılacak tarafı yok.
BOP projesiyle Ön Asya’daki kanlı mezhep savaşını yaratan batı ve proje ortakları, bölgesel sünni iktidarların son günlerde çeşitli platformlarda dillendirdiği yeni projesi ” işide müdahale ” komik ve inandırıcı olmayan bir söylem… Çeteleri yaratan finanse eden silahlandıran siyasi askeri politik destek veren ülkelerin Işıde müdahale söylemi ile ajandalarındaki yeni planları farklı şeylerdir. Suudiler işide müdahale ” adı altında uygulamaya sokulmaya çalışılan senaryo için Ürdün sınırından içeri binlerce lejyoner sokmaya başladı. Irakta hedeflenen askeri-siyasi sosyal kazanımlar ve istenilen başarının sağlanamamasından mı savaşı daha geniş sahaya yayma düşüncesinden mi, ışıde hava operasyonu bahanesiyle Suriye ordusunu vurma planından mı kaynaklı dillendirilen proje!
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrovdan, Suriyeli Yetkililere, Uluslar arası bölge uzmanları son ihtimalin akıllardaki proje olduğunu daha açık dillendiriyor.
Lübnan’da cihadist terörün yoğunlaşması haberlerini ve Yemen Hükümetinin Başkent Sana da, Suudilerin ve Amerikanın açık desteği ve selefi-el kaide bağlantılı örgütlerle birlikte Husi Hareketi öncülüğündeki halkın protesto gösterilerine karşı silahlı saldırılar düzenlemesini de göz önünde bulundurduğunuz zaman İşıd çetesine müdahalede samimiyet ve iyi niyet aramak saflık olur.

The following two tabs change content below.

Atakan YILDIRIM

Yorum Yaz

Yorumunuz

*

© 2010 Alevisesi.com · Tüm Hakları Saklıdır.