Geri Beslemeler:Yazılar Yorumlar

Bulunduğunuz yer: Ana Sayfa » Haberler » Çorum Ehli Beyt Vakfı Gadir-i Hum Velayet Bayramı Konferansı Düzenledi

1786

Çorum Belediyesi Turgut Özal Konferans Salonunda düzenlenen Gadir-i Hum Velayet Bayramı Konferansı Çorumlu Aleviler yoğun ilgi gösterdi.

Sunumunu Avukat Hakan Ünal’ın yaptığı Konferans, İmam Ali Mescidi Hocası TEKİN POLAT’ın  Kuranı Kerim tilavetiyle başladı.  Menakıb-ı Ali b. Ebu Talip isimli sinevizyon gösterisi ve Kayseri Ehli Beyt Derneği gençlik korosunun seslendirdiği “Ali Mevla” isimli medhiyenin ardından kürsüye gelen Ehli Beyt Camii hocası ÖZGÜR ARAPOĞLU Nübüvvet ve Velayet arasındaki bağın önemi ve tarihine değindi, Gadiri Hum olayı hakkında istatistiki bilgiler de veren Özgür hoca konuşmasının sonunda Gadir-i Hum Velayet Bayramının tüm İslam alemine barış kardeşlik sevgi ve dostluk getirmesi temennisinde bulundu.

Programın ilerleyen bölümlerinde Cesur Kara’nın seslendirdiği Varlık Gülü isimli medhiyenin ardından kürsüye gelen genç İmam Ali dostu- FURKAN TUNÇEL İmamet ve Velayet isimli şiiri okudu.

Son bölümde günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Araştırmacı-yazar ilahiyatçı MUSA AYDIN hoca Gadiri Humu tanımak ve Hz. Ali’yle her yıl biat tazelemenin önemini vurgulayarak, İmam Ali dostu Alevilerin yaşamlarını İmam Ali’nin yaşam tarzına göre uyarlamalarının gerekliliğine değinerek, Hz. Ali buyruğu Nehcul Belağa kitabının her Ehli Beyt dostunun baş ucu kitabı olması gerektiğini vurguladı. Konuşmasının sonunda Gadiri Hum ayetleri hakkında aydınlatıcı açıklamalarda bulunan Musa Aydın hoca okuduğu İmam Ali medhiyesiyle salonda bulunanları coşturdu.

Dualar  ve temennilerle son bulan Gadir-i Hum Velayet Bayramı konferansına katılan Alevi canlara İmam Ali sofrası ikramı verildi.

Konferansın tamamını kayda alan Kanal On4 televizyonu ve yerel basına teşekürlerimizi sunarız.

1 yorum bulunmaktadır

  1. 1
    adem says:

    Hem osmanlıya karşısınız hem de osmanlı-muaviye mimarisne birebir aynı roketli camiler inşaa ediyorsunuz..Bu nasıl bir çelişki ..Peygamber zamanında böyloe roket minareli camiler yoktu..

Yorum Yaz

Yorumunuz

*

© 2010 Alevisesi.com · Tüm Hakları Saklıdır.