Geri Beslemeler:Yazılar Yorumlar

Bulunduğunuz yer: Ana Sayfa » Alevilik » Cemevleri Stratejimiz Nedir?

1987 lerde daha aktif eylemli olarak bu işe baş koyduğumuzda cemevi sorunu ATA DİNİ olarak karşımıza çıkmıştı.
Ne yapacaktık? Nasıl tavır alacaktık?
Aslında camide cemevide kilisede havrada isimleri bir yana bırakırsak dört duvarla çevrili taş tan tuğladan binalardı, kendi başlarına karşı çıkmanın yada tastik etmenin hiç anlamı yoktu. TIPKI BİLİMİN NÖTR OLMASI VE HAREKETE GEÇTİKTEN SONRA DEĞER KAZANMASI TÜRÜNDEN BİR DURUM VARDI.
Bütün mesele eyleme geçildiğinde ortaya çıkıyordu, yani bu dört duvar arasında yapılanlar işi anlamlı kılıyordu ve her bir bina içindeki yapılanla birlikte bir anlam yada değer kazanıyordu.Hepsi kendi çapında ibadetti tabi ama hangi dinin hangi anlayışın ibadetiydi bu yapılanlar…
12 imamları artık tanıyorduk ve cemevlerinde yapılanlar türünden ibadet! yapmadıklarını biliyorduk dahası bu yapılanların kaynağını da biliyorduk. O halde gerçeği bile bile popülist amaçlarla halka yalan söyleyip kandırabilir miydik? Yoksa her şeyi göze alıp doğruyu mu söylemeliydik?
Kuran ve Ehli Beyt bize bu noktada siyasi bir ilke göstermiyor muydu? Hak ile batılı doğru ile yanlışı karıştırmayın, bile bile gerçeği gizlemeyin, haktan yana olun, dürüst olun emirleri boşunamıydı?
Cemevleri hakkında gerçeği söylemeyerek saklarsak ve bu bidat yeri göğü sararsa hesabını nasıl verecektik? Binlerce yıllık bidatları yapanlara kızmıyor muyduk? Aynı duruma düşmeyi nasıl göze alabilirdik?
Bizim amacımız hakkı yaymak mıydı? Yoksa halka şirinlik yapmak mıydı? Biz hakkınmı halkınmı rızasını kazanmak istiyorduk.
Tüm bu analizleri yapıp radikalde olsa, halkı karşımıza almakta olsa gerçeği söylemeliydik öylede yaptık. Hatta vurgu daha derin olsun diye cemevi ile camiyi mukayese ederek cemevlerinin yezitleştireceğini, camilerin Hüseyinleştireceğini söyledik, sadece söylemedik dergilerimizde, bültenlerimizde ve kitaplarımızda yazdık, sohbetlerimizde söyledik, bu acı ilacı en ağır dozuyla halka sunduk, tartışmaya açtık. Çünkü hastalık derindi ağırdı,bu noktanın temel çelişki olacağını biliyorduk, karanlık güçlerin ata dinine sahip çıkarak alevi halkını cemevleriyle denetim altına alıp devletleştirmeyi uyuşturmayı düşüneceğini biliyorduk.
O yıllarda konuyu bilen alim ve aydın çok azdı, Türkçeye çevrilmiş yazılı kaynakta gölpınarlı kitapları dışında pek yoktu ve zamana ihtiyacımız vardı, Cemevlerinin yapımını geciktirebilirsek, yapılsa bile meşruluk sorunu yaratırsak, şüphe yaratırsak zaman kazanacak ve eksiklerimizin giderilmesi sonucunda daha iyi zemin yakalayacaktık, zaten amacımız arı duru sağlam bir Alevilik zemini oluşturmaktı, belki az sayıda kişiyle ama sağlam olsun istedik zamanla çoğalır düşüncesindeydik zira,
Hz. Ali; “Az olun hak olun umulur ki çoğalırsınız diyordu.”
Her şey öngörümüze uygun şekilde gelişti, karanlık güçler zemin hazırladılar ve 1994-1995 li yıllarda Erbakan, Çiller, Fethullah üçlüsüyle her yere cemevi yapımı için ödenekler dağıtmaya arsalar tahsis etmeye başladılar, biz dedelerinde ozanlarında maaşa bağlanacağını ve bunların yanına birde diyanet hocası atanacağını düşünüyorduk ve her şey bu doğrultuda gelişmeye başladı, bu formüle gönüllü birçok taşeron Hızır paşa bulabileceklerdi, buldularda…
Ama bu süreçte 12 imam yolunun gerçeğide hızla yayılıyordu, Türkçeye çevrili kitaplar günümüzde beşyüzü geçmiş alim sayımızda bir hayli artmıştı, Türkiyenin her yerinde artık 12 imam gerçeğini kavrayan insanların olduğunu duyar olmuştuk. Derneklerimiz vakıflarımız yayınlarımız hızla artıyordu.
Yeterli değildi ama yolumuz bir zemine oturmuştu. Dahası karşı saflarda ciddi meşruluk sorunları üretmeyi de başarmıştık.
Cemevlerine yönelik siyasi çizgimiz bugünde aynı şekilde devam etmektedir, cemevi yapmayın diyanetten bağımsız içinde Caferi fıkhının uygulandığı camiler yapın şeklindeki tavsiyemiz halende geçerlidir.
Ama birgün her tarafa cemevi yaptıklarında yapıldığında tabiî ki YAPMAYIN şeklindeki siyasi çizgi anlamsız kalacaktır.
Zaten yapılmışsa yapılmasın diye bir siyaset tabiî ki akla uygun olmayacaktır. Bu durumda yeni bir çizgi ve yönle madem 12 imamlara bağlısınız o halde yaptıklarınızı sorgulayın, cemevlerinde yaptıklarınız 12 imamların yaptıklarına benziyormu? şeklindeki vurgularla bugünde söylediğimiz çizgiyi daha koyulaştırarak üzerlerine gideceğiz. Onları Kurana, Namaza, 12 İmam fıkhına yönlendireceğiz.
Her yere cemevleri yapmaları zaten yıllar sürecek ve bizimde aydın ve alimlerimiz dahada çoğalacaktır ve bu sefer hedef cemevlerinin meşruluğu değil içinde yapılanların meşruluğu üzerine derinleştirilecektir. Tüm vurgu bu noktada yapılacak ve cemevi yapanları yönetenleri ve buralara gidenleri bu noktada uyaracağız. Cemevlerini dönüştürmeleri tavsiyesinde bulunacağız. Ağırlığı bu noktaya vereceğiz. Tabi ki bu süreçte yıllar alacak ama eninde sonunda birçok cemevini de 12 imam yoluna dönüştüreceğiz.
Bu süreçte 12 imam yolunu keşfedemeyen ve ömrünü cemle sazla semahla geçiren tüketen birçok kişi helak olacak ama sorumlusu bizler olmayacağız çünkü hiçbir durumda cemevinin meşruluğuna izin vermeyeceğiz. Halkın fesada gitmesine razı olmayacağız,gitselerde sorumlu tutulmayacağız, temel çelişki noktasında taviz vermeyeceğiz.
BUGÜN CEMEVLERİNİN KENDİSİNİN MEŞRULUĞUNA KARŞI ÇIKARAK MÜCADELEYİ KESKİNLEŞTİRİRKEN,
YARIN YANİ HERYERE CEMEVİ YAPILDIĞINDA CEMEVLERİNİN İÇİNDE YAPILANLARIN SORGULANMASI NOKTASINDA MÜCADELEYİ DERİNLEŞTİRECEĞİZ…

Toplam 14 yorum bulunmaktadır

 1. 1
  Ferdi Gülyüz says:

  Siz kim oluyorsunuz da cemevlerini meşrulaştırmıyorsunuz? Siteniz alevilik içerikli değil tamamen iran şiiliği benzeri bir içerikle dolu, siz alevi bile değilsiniz, alevilik de şiilik değildir.Anadolu aleviliği masalı diyorsunuz, peki şii masallarının temeli nedir? peki ne yapacak aleviler, sizin gibi camiye dolup namaz mı kılacak, kadınlarını kara çarşafa mı sokacak, batıni inanç yapılarını terkedip şeriatçı mollalar mı olacak? ne yapacaksınız cemevlerine hücum mu edeceksiniz? sayınız kaç kişi? 2-3 milyon şii, 15-20 milyon aleviyi yüzyıllardır kelle koltukta yaşattığı yollarından geri mi çevirecek? Hayal görmeyin derim…şiilikde sünnilik gibi emevi-abbasi ürünü akıl dışı bir yapıdır, aleviler asla şii ya da sünni olmazlar, en iyisi siz gidin kendi camilerinizde kendi cemaatinizle meşgul olun, ne cemevleri ne de aleviler sizi ilgilendirmez.Kendinize güveniyor ve her yoruma açıksanız bu yazımı da demokrasi gereği sansürsüz yayınlayın.

 2. 2
  hasan says:

  bende ferdi beye katılıyorum.siz alevilikten bahsediyorsunuz.alevi olduğunuzu söylüyorsunuz.madem alevisiniz alevilik inancının içerisinde başkalarının inancına hakaret etmek varmıdır.ben istediğim yeri kendime ibadethane olarak görebilirim.bu kul ile yaratan arasındaki meseledir.dünyadaki diger insanları ilgilendirmez.istediğim yerde ibadetimi gerçekleştiririm.CEM EVLERİNE hakaret ederek bir yere varamazsınız.bir alevide asla başkalarının ibadet olarak gördüğü yere hakaret etmez.

 3. 3
  Orhan says:

  Bunlar sizi rahatsız ediyorsa kendinizi alevi olarak tanımlamayınız o zaman Alevilik Hz. Ali gibi yaşayanlara denir, onu hayatın her alanında kendine örnek alanlara denir. Sizlerde bu olmadığı için kendinizi başka bir isimle tanımlayın o zaman size bir lafımız olamaz hatta saygı da duyarız yeter ki dürüst olun. Cemevinin 12 imam yolunda bir meşruluğu yoktur bunu kabul edin eğer bizim yanlış olduğumuz kanısını taşıyorsanız sağlam kaynaklarla bilimsel delillerle iddialarınızı ortaya koyun bu sitede size cevap verecek aydın, bilen kimselerle karsı karşıyasınız doğrularla buluşma yolunda niyetiniz varsa buyrun yazın, demogojiyi, polemiği bırakın.

 4. 4
  canpolat says:

  Kimseye şuna ibadethane de buna deme demiyoruz zaten. Cemevleri Aleviliğin, 12 İmamların, Ehl-i Beyt as’in ibadethanesi değil diyoruz.

  • 4.1
   Erhan says:

   Alevilik hakkinda neler yazmis diye tesadufen girdigim sitede malesef aleviligin yerine emevi icadi olan seyleri okudum ve bunu yapmaya calisanlar da kendilerine alevi diye zavallilar.Lutfen bu sekilde alevi vatandaslarimizin kafalarini karistirmayi birakin.Sizin burada anlattiklarinizin Alevilikle,cem ile, cem evi ile vs uzaktan yakindan alakasi yok.Yaziklar olsun

   • canpolat says:

    Bizim anlattığımız Aleviliğin cemeviyle uzaktan yakından alakası yok çünkü bu cemevinin 12 İmamlarla alakası yok! Laf salatası yerine 12 İmamların namaz kılmadığını semah döndüğünü ispat edin. Edemezseniz ki edemezsiniz hakka uyun. Allah yalancılara lanet etsin.

 5. 5
  samet serat says:

  merak ettiğim konu şu cem evlerinde yapılan ALLAH’ın yolunda olan HZ MUHAMMET,HZ ALİ ve 12 İMAMI zikretmeleri bunun yanlış olduğunun ispatlanması mümkünmü değilse sizlerinde bu konularda daha geniş düşünmeniz gereği ve gerekliliğidir.Birde üzerinde durulması gereken yeri size belirtiyim K.KERİM’DE ibadet şekli şemali belirtilmemiştir tamam sonuna kadar haklısınız namaz kılmakla oruç tutmakla çünkü peygamber efendimiz bu şekilde ibadet etmiş ama bu şekilde ibadetlerini yürekten özden yapmışlar şimdi cem evinin meşrulaştırırsak oraya giden insanlarında %90 ı dediğim gibi özden inanan insanlar kimsenin hakkını yemiyen harama el uzatmıyan ve harama el uzatanların bırakın ortamında bulunmayı hatta elini bile sıkmayan onurlu şerefli inanç sahibi insanlardır sizler eğer bu yönde bi eleştiride bulunursanız hata edersiniz çünkü HZ HÜSEYİN’inide zamanında çok eleştirmişler ve oda doğru bildiği hak yolundan asla ayrılmamıştır şimdi size soracağım soru şu mademki yolları yanlış alevilerin hak yiyen haram yiyenin sofrasına oturanlarmı doğru yolda ?

  • 5.1
   canpolat says:

   Aleviyiz diyorsak, 12 İmamların yolundayız diyorsak onların bize emrettiği şekle göre ibadet etmeliyiz. İçsel temizlik elbette önemlidir. Şekil de önemlidir. 12 İmamların bize öğrettiği şekilde namaz kılmak gerekir.

   • ismail says:

    canpolat kardeşim hayırlı bayramlar olsun cümle ümmete bir şey sorsam acaba siz erzincanda bulundunuzmu ordaki ehli beyt kırtasiyede tanıdığım canpolat sizmisiniz..

 6. 6
  KIZILBAŞ says:

  Bu sitedekinler Yürütülen kampanyanın ne derece ilerlediğini gösteriyor.Helal olsun Yanlız söylemeden geçemicem bu iş tutmaz yav harbiden tutmaz ya tutmaz diyorum olum tutmaz 🙂

 7. 7
  YAZAR:ERDİ:Ç says:

  Aleviyiz diyorsak, 12 İmamların yolundayız diyorsak onların bize emrettiği şekle göre ibadet etmeliyiz. İçsel temizlik elbette önemlidir. Şekil de önemlidir. 12 İmamların bize öğrettiği şekilde namaz kılmak gerekir. LAİLAHE İLLALLAH MUHAMMEDEN R ESULULLAH ALIYYEN VELIYULLAH ALLAHUMMESALİ ALİMUHAMMED VE ALİ MUHAMMED

 8. 8
  İskender YILDIZ says:

  Merhaba. Kahramanmaraş Göksun Keklikoluk Köyü’ndenim. Isparta’da maarif müfettişi (eğitim denetmeni) olarak görev yapmaktayım. İklim, doğa, tarih, kültür zengini olan harika topraklarda yaşıyoruz. 2016’nın dünyaya, Türkiye’ye, hepimize sağlık, huzur, barış, mutluluk dolu günler yaşatmasını dilerim. Kan, kin, öfke, gözyaşı olmasın. Isparta’dan size, Göksun Keklikoluk Köyü’ne, İmranlı Doğançal (Yazıkoy) Köyü’ne, selam bekleyen herkese iyi akşamlar, selamlar.

 9. 9
  Genç Aleviler Birliği says:

  Bunlar İran in şii misyonerlerı bunların uzaktan yakından alevilikle alakası yok. Daha doğrusu bunlar aleviliğe savaş açmış iranin ıngiliz siiligi yaymaya çalışan sii misyoner mollaları bunlara karşı Anadolu alevi kizilbaslar net ve sert tepki göstermeliler cemevlerinde bunlara rastlandiginda gerekeni orda yapmalılar

  • 9.1
   gülbeyaz says:

   Allah ın laneti yalancıların üzerine olsun…..her kim yalan konuşuyorsa…

Yorum Yaz

Yorumunuz

*

© 2010 Alevisesi.com · Tüm Hakları Saklıdır.